Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

HER ÇOCUK DÜZENİ SEVER

HER ÇOCUK DÜZENİ SEVER

HER ÇOCUK DÜZENİ SEVER

Çocuklar ne yapmaları gerektiğini bilirler, ancak bazen bu bildiklerini yapmakta zorlanabilirler.

Davranış değiştirmek ve bu değişen davranışı oturtturmak her zaman kolay olmayabilir. Bu nedenle de çocuğun bir düzene alışması yada kendi düzenini oluşturması zaman alabilir. Çünkü biliyoruz ki; bir başkası tarafından yapılan işler, alınan sorumluluklar bir süre sonra o işi yapanın üzerine kalır. Bu durum aile içinde de böyledir. Çocukta, masası anne yada babası tarafından toplandığı sürece, bu sorumluluğu almayacaktır.

Çocuklara düzenli olmak nasıl öğretilir?

1) Ne istediğinizi net ve açık bir dille ifade edin.

Öncelikle “neyin ne kadar dağınık olduğunun” ve “ideal” ile “idare eder” toplu olmanın ne olduğunu tanımlamak gereklidir. Örneğin; masada bir iki kalem durabilir, koltukta pijama üstü serili olabilir mi? Yoksa “toplu” olmak demek, ne pahasına olursa olsun, her şeyin yerinde durması demek midir?

Ne beklediğinizi çocuğunuzla net ve açık bir dille konuşun ve beklentilerinizi söyleyin.

2) Zaman tanıyın.

Çocuklar ne yapmaları gerektiğini bilirler, ancak bazen bu bildiklerini yapmakta zorlanabilirler. Düzen kurmakta zorlanan çocuğa rehberlik etmek gerekir. Bu durumda ebeveynin görevi ise sadece destek olmak olmalıdır. Böylelikle bir süre sonra esas sorumluluğu çocuk alacaktır.

3) Hatırlatıcı kullanın ve takip edin.

Sürekli aynı şeyleri söylediğinizde çocuğunuz bir süre sonra sizi duymayabilir. Söylemek istediklerinizi küçük ve renkli yapışkanlı kağıtlar üzerine yazarak, hatırlatıcı kağıtlar yapıştırmak, onunla aranızdaki ilişkiyi olumlu yönde değiştirecektir.

4) Önceliklerinizin ne olduğunu belirleyin.

“Önceliğin” ne olduğunu, hangi işin ne zaman yapılacağını tanımlayın. Örneğin; pazartesi en çok ödev verilen gün ise, o akşamın önceliği boya kalemlerinin ucunu açmak olmamalıdır.

5) Saat kullanın, çocuğunuzun saat kullanmasına rehberlik edin.

Çocuğunuzun beş dakika yada yarım saat gibi kavramları bildiğinden emin olun. Saat kullanması konusunda rehberlik edin. Bu durum çocuğunuzun kendi kontrolünü artırmasına yardımcı olacaktır.